02
PAź
2015

Pogoda kosmiczna

Zaczyna się październik, mnóstwo możliwości obserwacji jesiennego nieba.

 

Pogoda kosmiczna – ogół zjawisk obserwowanych na Słońcu i w obszarze wnętrza ziemskiej magnetosfery (do 50000 km od Ziemi), wykazujących pewne analogie do pogody w atmosferze ziemskiej, spowodowanych zmianami intensywności wiatru słonecznego.  Wskutek tej zmienności rośnie strumień wysokoenergetycznych cząstek i promieniowania w otoczeniu Ziemi. Pogoda kosmiczna wpływa na ziemską magnetosferę, jonosferę i być może klimat.

Na pewno ogranicza funkcjonowanie sieci energetycznych na dużych szerokościach geograficznych i łączności radiowej, a także systemów elektronicznych i fotowoltaicznych w kosmosie.

Czasami więc gdy macie problem z internetowym łączem nie koniecznie jest to wina dostawcy usług 😉 Również silniejsze burze geomagnetyczne mogą powodować drganie igły kompasu, dezorientację u zwierząt orientujących się w przestrzeni z dzięki polu magnetycznemu. Burze magnetyczne stwarzają również sporo problemów u innych mieszkańców naszej planety.

Specjaliści uważają, że małe burze magnetyczne oddziałują na organizm człowieka bardziej negatywnie, niż silne burze. Lekarze ostrzegają, że zakłócenia snu i zdolności do pracy, rozdrażnienie i nerwowość mogą odczuwać całkowicie zdrowi ludzie. Zapewniają przy tym, że takim niedomaganiom można zapobiec, przeznaczając więcej czasu na odpoczynek i sen.

W skali ewolucyjnych procesów istot żywych promieniowanie może powodować mutację.

 

koronalny wyrzut masy

 

Ale skoro nie mamy wpływu na promieniowanie, pozostaję nam jedynie obserwacja:

Gdańsk, Motława

  • …i  wschodów słońca

Gdynia, Skwer Kościuszki

  • Nie zapominajmy o zorzy polarnej

Aurora Australis widziana ze statku kosmicznego Discovery STS-39

O wystąpieniu zorzy możemy się dowiedzieć z godzinnym wyprzedzeniem. Pozwala na to jeden z satelitów NASA – ACE (Advanced Composition Explorer). Znajduję się on pomiędzy Słońcem a Ziemią, w odległości 1,5 mln km od Ziemi. Satelita mierzy i przekazuje na Ziemię parametry wiatru słonecznego kierującego się w stronę naszej planety. Szybkość wiatru słonecznego wynosi od 300 do 800 km/sek.

Na stronie NOAA możemy zobaczyć trzydniową prognozę 

aurora

NOAA – Aurora (Półkula północna) – 3-dniowa prognoza – intensywność i położenie zorzy w czasie wskazanym na górze mapy

 

Aurora borealis

NB! Uwaga! Również dostępna 30-minutowa prognoza!

Linki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pogoda_kosmiczna

http://www.swpc.noaa.gov/

http://spaceweather.com/

http://www.solarham.net/ (jak i poprzedni link, ale więcej parametrów))

Obserwatorium w Kirunie

Astronomiczne zdjęcie dnia

Leave a Reply

*

captcha *