29
PAź
2015

Si-Fi seriale

Czy lubicie seriale fantastyczne? Albo – precyzyjniej: czy lubicie dobre seriale fantastyczne? 🙂
Oczywiście pojęcie dobry/zły w sztuce jest subiektywne, ale jest kilka seriali które musi zobaczyć każdy wielbiciel si-fi. Tym bardziej, gdy nadchodzi zimna i smutna jesienno-zimowa pora roku. Wygodny fotel, koc, kubek z gorącą herbatą lub kakao i serial – b.dobrze pasują do siebie 😀

1. „Firefly”
Jeżeli nie oglądaliście „Firefly” – to nadszedł czas by to zrobić!

14 (formalnie 15) odcinków o kosmicznej załodze najemników-poszukiwaczy przygód. Bardzo mały budżet nie pozwolił twórcom zaszaleć w scenerii i z grafiką komputerową. Jednak „Firefly” od razu zdobył uznanie widzów dzięki scenariuszowi, niepowtarzalnemu humorowi i doskonałej grze aktorskiej. Każdy odcinek opowiada nową historię z życia załogi statku kosmicznego „Serenity”.

.

„Firefly” (2003r) był jednym z najbardziej niedocenionych przez kierownictwo kanału FOX projektów. Został nagle zamknięty, pomimo protestów wielu fanów. W 2005 roku pojawił się pełnometrażowy film sequel „Misja Serenity”, w którym zakończenie fabuły serialu jest  raczej mroczne i ponure.

 

2. „Black Mirror”
„Black Mirror” składa się z dwóch sezonów po trzy odcinki każdy, w ogóle, przedstawia raczej mroczne przemyślenia na temat roli nowoczesnych technologii w niedalekiej przyszłości. Serie nie są ze sobą połączone. Łączy je tylko jedno – próba przedstawienia wpływu HiTech na ludzkość. Co przyniesie nam postęp technologiczny, oprócz nowych możliwości w komunikacji i dostępie do wszelkiego rodzaju informacji?

 

Oficjalny zwiastun pokazuje nie tyle o czym jest serial, a raczej oddaje atmosferę

 

3. „Almost Human”
Amerykański, kryminalny serial telewizyjny z elementami science-fiction, wyprodukowany przez Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television. 9 maja 2013 roku Fox zamówiła serial na sezon telewizyjny 2013/14. Serial miał premierę 17 listopada 2013 roku na Fox. 30 kwietnia 2014 roku stacja FOX anulowała produkcję serialu.

 

„Almost Human” opowiada o duecie, policjancie i jego partnerze-androidzie. Androidzie, wyglądającym i działającym podobnie jak człowiek. … Na początku pierwszej serii twórcy niedbale mówią o „niekontrolowanie rozwijającym się postępie technologicznym”, dzięki któremu możliwe stało się stworzenie tak zaawansowanych robotów. Ale uwzględniając założony przez twórców scenariusza postęp technologiczny, wydaje się, że wizja świata roku 2048 rok jest pokazana słabo. Generalnie w serialu eksploatuje się najważniejsza (i b. stara idea) relacji między ludźmi a robotami, wpływu robotów na społeczeństwo oraz ponura i ciemna przyszłości (a jakże? 😀 )

4. „Jerycho”
Jerycho (oryg. Jericho) – amerykański serial o postnuklearnej rzeczywistości, walce o zasoby i przeżycie.
Serial zasłynął dzięki akcji telewidzów, domagających się wznowienia zawieszonej produkcji programu po 1 sezonie. Protesty poskutkowały, jednak na krótko: drugi sezon trwał 7 odcinków i z powodu malejącej oglądalności produkcja serialu została zakończona.

 


W ogóle, to jest nie tyle fantastyczny, ile psychologiczny serial. Powstają bardzo ważne pytanie dla współczesnej ludzkości: co zrobić, gdy stalą się katastrofa? Niech to nie będzie wybuch bomby lub elektrownie jądrowej, albo na przykład, wypadek w zakładzie chemicznym lub trzęsienie ziemi. W naszym czasie bardzo prawdopodobne opcji wojny domowej na wzór Syrii, Górnego Karabachu, Naddniestrza, Ukrainy, albo szereg podobnych szaleństw.
Co z tymi, którzy są po prostu starają się przetrwać?


Bardzo trudne pytanie, na które próbuje dać odpowiedz serial. Ale fakt że jest to aktualne w naszych trudnych czasach.

5. „The Tomorrow People” i „Alphas”
Bardzo podobne seriale. Wykorzystano popularny motyw ludzi przejawiających różne nadprzyrodzone moce: teleportację, telekinezę, telepatię, etc.
The Tomorrow People – amerykański fantastyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez The CW. Jest to amerykańska wersja brytyjskiego serialu z lat 70. o tym samym tytule. Jak zwykle główni bohaterowie zaczynają walkę ze „złymi”, rządowej organizacji, która próbuje przejąć kontrolę nad wszystkimi osobami z super umiejętnościami.

 

Alphas

 

The Tomorrow People

6.Continuum: Ocalić przyszłość
Continuum: Ocalić przyszłość (oryg. Continuum) – kanadyjski serial science-fiction, który miał swoją premierę w 2012 roku.
Akcja serialu koncentruje się na konflikcie pomiędzy grupą terrorystyczną Liber8, która przeniosła się w czasie z roku 2077 do 2012 w Vancouver, a policjantką, która przez przypadek zostaje przeniesiona razem z nimi. Przenosząc się, grupa decyduje się na kontynuowanie swojej brutalnej walki przeciw korporacjom, by zapobiec sytuacji politycznej z roku 2077. Policjantka w tym czasie dołącza do jednostki policji z Vancouver i próbuje ich powstrzymać, jednocześnie nie wyjawiając kim jest i skąd pochodzi. Nie ulega wątpliwości że niebieskooka brunetka z ładną figurą jest jedeną z głównych zalet „Continuum”. Jednak przedstawione różne gadżety high-tech (nano-ubiór policjantki) – też są bardzo ciekawe i przemyślane.


linki
http://www.scifiuniversal.pl
pl.wikipedia.org
http://www.filmweb.pl

Leave a Reply

*

captcha *