22
LIS
2020

Edwin Hubble –

ur. 20 listopada1889 w Marshfield w Missouri, zm. 28 września1953 w San Marino w Kalifornii


The first photo shows Walter Adams holding a cat at the Mount Wilson Observatory in 1931. We were not able to find out the cat’s name so we just call it „the Mount Wilson cat.” With Walter Adams are Albert Einstein, Charles St. John and Edwin Hubble.

20 listopada, w 1889 roku, urodził się Edwin Hubble, amerykański astronom. W skrócie, zajmował się badaniem obiektów, które w tamtych czasach wrzucano do jednego worka z napisem „mgławice”. Miał jednak to szczęście, że pracował na największym wtedy instrumencie do obserwacji nocnego nieba – teleskopie Hookera w obserwatorium Mount Wilson. Właściwie to on potwierdził istnienie innych galaktyk poza Drogą Mleczną (wykazał, że część z tych „niepozornych” mgławic to galaktyki spiralne). Odkrycie to nieodwracalnie zmieniło nasze postrzeganie skali odległości w kosmosie. Jednak jeszcze większego przewrotu dokonał doświadczalnie odkrywając zjawisko oddalania się galaktyk, co obecnie znamy jako prawo Hubble’a–Lemaître’a. Doprowadziło to do powstania koncepcji ekspansji wszechświata i Wielkiego Wybuchu. Na jego cześć nazwano teleskop wyniesiony na orbitę w 1990, który do dziś służy nauce.

„I chucked the law for astronomy, and I knew that even if I were second-rate or third-rate, it was astronomy that mattered.“


Edwin Hubble, Sir Robert Hadow, Robert A. Millikan
Taken at the presentation ceremony of book from Bermondsay to Huntington Library. Sir Robert Hadow was the British Consul-General in Los Angeles.
From the estate of Helen Holloway. July 23, 1951. The Caltech Archives

https://www.facebook.com/ogarniam.fizyke.79

Leave a Reply

*

captcha *